Dnes je 10. 09. 2024
svátek má Irma

Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů

Pět křišťálových plastik převzalo od představitelů města Česká Lípa během letošních slavností pět nových laureátů Poděkování starostky.

Hlavním mottem této ceny je Vergiliův citát: "Umem a pílí ať vzkvétá to město", který vyjadřuje smysl a důvod, proč je udělována.

"Již jedenáct let je milou a čestnou výsadou představitele České Lípy, aby u příležitosti městských slavností předal Poděkování těm, kteří si za své počínání zaslouží veřejné uznání. Svůj mimořádný přístup tyto osobnosti projevují v různých sférách. Za to, co vykonaly ve prospěch svého města a svých spoluobčanů, jim právem náleží projev veřejné úcty a obdivu. Vždyť bez podobných nadšenců by náš život ani zdaleka nebyl tak pestrý a zajímavý. Ledacos bychom v něm postrádali. Třeba zajímavé kulturní akce, sportovní výkony, anebo pomoc nemocným," uvedla během slavnostního předání v kulturním domě Crystal starostka Hana Moudrá. "Myslím, že ze strany radnice je to ta nejlepší podpora místního patriotizmu a vyjádření hrdosti na město, kde žije řada zajímavých a činorodých lidí."

Letos si ceny "Poděkování starostky" odneslo tyto čtyři osobnosti a jedno občanské sdružení.

 

Petra Chocová, oblast sportu

Petra Chocová je vynikající plavkyně. Za svou závodní kariéru, která ani zdaleka nekončí, už překonala bezmála 80 rekordů České republiky. Aktuálně je držitelkou 12 rekordů na 50, 100 a 200 metrů prsa. Již před jedenácti lety byla jednou z medailistek Mistrovství Evropy juniorů. Na jejím závodnickém kontě od té doby přibylo mnoho dalších cenných kovů z evropských i světových šampionátů. Naposledy to bylo vloni, kdy se ve své oblíbené disciplíně na 50 metrů prsa stala mistryní Evropy a posléze k tomu přidala ještě dvě stříbra za 100 metrů a štafetu na 4× 50 metrů.

Díky skvělým výsledkům si vloni vybojovala i účast na olympiádě v Londýně. Je dlouholetou členkou reprezentace České republiky, ale zároveň se na všech šampionátech prezentuje jako závodnice Plaveckého klubu Česká Lípa. A právě toho, že zůstává věrná svému městu, kde ji její tatínek naučil plavat a dovedl ji až na stupně vítězů, přispívá k propagaci města. Poděkování si tato sportovkyně zaslouží také za spolupráci s plaveckým potěrem, kterému předává své zkušenosti v bazénu na Severu.

 

Stanislava Potočková, práce s mládeží

Jako dívenka navštěvovala oddíl mažoretek pod vedením Dagmar Caltové, která tuto pochodovou disciplínu importovala v 80. letech do našeho města z Ostravy. Děvčata měla úspěch. Začátkem 90. let se ale oddíl začal pomalu rozpadat. Stáňa Potočková se proto sama postavila do čela oddílu a od té doby se datuje její trenérská práce.

Českolipské mažoretky neopustila ani po té, co se provdala a odstěhovala do Děčína. Od té doby dvakrát týdně za nimi dojíždí na trénink a o víkendech je doprovází na přehlídky, vystoupení či soutěže. Jejich tréninky probíhají na ZŠ Slovanka, kde pracují již 4 skupiny pod občanským sdružením Kulturní ŠUM Česká Lípa. Vystupují na různých společenských, kulturních a sportovních akcích. Účastní se přehlídek a festivalů po celé republice i v zahraničí.

Trenérská práce Stanislavy Potočkové je potom zúročena na různých soutěžích, kde její svěřenkyně dosahují skvělých výsledků. Například Natálie Pavlíková získala titul Mistryně Evropy. Na Mistrovství Evropy se v loňském roce probojovala také děvčata Andrea Vykysalová, Anna Horňáková a Barbora Martínková a obsadila 8. místo.

 

Magdaléna Popelková, oblast sociální a zdravotní

Pochází z Vysočiny a na Českolipsko přišla v roce 1990 v rámci náboru mladých lékařů. Nejprve pracovala na interním oddělení. V roce 1994 úspěšně složila atestaci z vnitřního lékařství a v roce 1999 také nástavbovou atestaci v oboru tuberkulózy a respiračních nemocí. V témže roce se jako specialistka na léčbu těchto nemocí stala primářkou plicního oddělení a o něco později si svoji odbornost prohloubila subspecializací II. stupně na funkční vyšetření plic.

Od roku 2001 je rovněž okresním koordinátorem pro dohled nad onemocněním tuberkulózy na Českolipsku. V profesním životopise paní primářky nechybí ani rozsáhlá odborná přednášková a vědecko-výzkumná činnost.

Jako lékařka vyhlásila také válku kouření, s jehož patologickými důsledky se na plicním oddělení setkává dnes a denně. Již v roce 2007 proto přímo na oddělení otevřela Centrum pro závislé na tabáku, které bylo vyhodnoceno jako nejúspěšnější v ČR. Českolipská ambulance léčby závislosti na tabáku se však nesnaží pouze o to, aby kuřáky zbavila jejich zlozvyku, ale věnuje se i rozsáhlé osvětě. V té se zaměřuje hlavně na potencionální uživatele této nejrozšířenější drogy, a tak již několik let spolupracuje se zdejšími základními školami a dětskými domovy a realizuje tam pozoruhodný projekt "Zdravé je nekouřit".

 

Jitka Čížková, zajímavý nebo význačný počin v podnikatelské činnosti

Když se v roce 1990 rozhodla odejít z prosperujícího podniku a otevřít si ve svém památkově chráněném domě vlastní antikvariát, potřebovalo to velkou dávku odvahy. S prodejem knih jako úřednice neměla vůbec žádné zkušenosti. Nemohla se inspirovat ani zkušenostmi místních antikvářů, protože v České Lípě do té doby podobný obchod nebyl. Nevěděla, jak tuto možnost prodeje a nákupu knih přijme českolipská veřejnost. Ale s vervou sobě vlastní se do toho pustila.

 Hlavním motivem byla její dlouholetá láska k literatuře a lítost, že i kvalitní knihy mnohdy končí v odpadcích, což je podle ní hřích. Jak tvrdí, svého čtenáře si takřka každá kniha dříve či později najde. Je to však pracnější a pro antikváře, který knihy vykupuje a následně prodává, to rozhodně není živnost na zbohatnutí. I když by si už dnes mohla paní Čížková užívat zaslouženého odpočinku, svůj antikvariát dál provozuje a před časem ho dokonce rozšířila i o možnost internetového prodeje. A tak k jejím pravidelným povinnostem přibyly i cesty s balíky na poštu, aby knihy z České Lípy k nedočkavému čtenáři dorazily co nejdříve.

 

Filosofický klub Progres, o.s., oblast kultury

Filozofický klub Progres byl založen v roce 2000. Tehdy se několik študáků potkalo s Martinem Matyášem, z jehož popudu filosofický klub vznikl a kterého dodnes zakládající členové označují za duchovního patriota Progresu. Po dalších několik let klubu předsedal a šest let klubu také poskytoval v malém zahradním domku o velikosti školní třídy to nejdůležitější, co potřeboval. Útulné zázemí, kde našli azyl a prostor pro seberealizaci začínající českolipští hudebníci, výtvarníci, spisovatelé i divadelníci. Z tohoto období se datuje také tradice Všudybudu, multižánrového hudebního festivalu. Letos ho Progres pořádal již po deváté a v klášterních zahradách se na červnovém festivalu sešlo na 900 hudebních nadšenců. V roce 2007 předal Martin Matyáš předsednické otěže Jiřímu Gottlieberovi. Bylo to v době, kdy rozrůstajícímu se počtu návštěvníků už malý zahradní domek nestačil. Klub si proto našel mnohem prostornější útočiště v bývalé mateřské škole v Dlouhé ulici, kde působí dodnes. Právě tam již pátým rokem členové sdružení ve svém volném čase zcela nezištně dál pomáhají začínajícím umělcům, rozšiřují kulturní rozhled návštěvníků a nabízí možnost alternativního využití volného času v nekuřáckém klubovém prostředí s technickým zázemím pro hudbu, divadlo, projekce či workshopy. Od října až do června se sem návštěvníci mohou zajít pobavit téměř každý víkend, a to v pátek i v sobotu.
Mimochodem, kapela Charlie Straight či zpěvák Xindl-X, kteří vystoupili na letošních slavnostech, si jako začínající umělci svoji českolipskou premiéru odbyli právě v Progresu.

Činnost sdružení se však neváže jen na klubový prostor. V posledních letech Progres spolupracuje s dalšími městskými organizacemi a pomáhá například při realizaci letního kina na vodním hradě Lipý, Českolipského divadelního podzimu, Tříkrálového průvodu, městských slavností a mnoha dalších akcí.

Poděkování starostky nenáleží pouze šéfovi dramaturgie Jiřímu Gottlieberovi, který od svých studentských let tvoří zdravé jádro Progresu. Ale všem nadšencům, bez kterých by za dveřmi klubu nebyla taková pohoda.

Jana Kočová - dohlíží, aby ve správný čas bylo vše na správném místě, Ondřej Víteček - s jeho technickou podporou v klubu všechno funguje, Štěpán Kňákal - zuřivý fotoreportér a duchovní otec nového zábavného formátu "Improtyjátr", Tomáš Trkal a František Voleman - bez jejich aparatury by se v Progresu hrála pouze pantomima, David Mašek - míchá zvuky a ochotně zaskočí něco namíchat i za bar, kde kraluje barman Jakub Opavský.

K ochotným spolupracovníkům této party však patří také Jiří Pilský, Kristýna Šustrová, Anna Marie Neduhová, Daniel Jandáč, Michal Khün, Tereza Knauerová a Dana Bílková.


 

Foto: Vítek Černý a Štěpán Kňákal

Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů
Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů
Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů
Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů
Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů
Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů
Ceny Poděkování starostky převzalo letos pět laureátů