Rocková legenda OPTIMIK vydává nové album!

Verze pro tisk |

Ač je Českolipsko hudebně pestrým krajem, melodických rockových kapel je tady jako šafránu. V posledních letech se zde zviditelnily mladé ambiciózní kapely ILLUSIONS nebo BANWORKS, nicméně mezi vzácné stálice tohoto stylu již přes 20 let patří novoborští OPTIMIK. Hlavní devizou této původní rockové skupiny zůstávají příjemné melodie, nosné kytarové riffy, vlastní poetické texty a naživo samozřejmě výborná souhra všech muzikantů. Je to možná otřepané, ale u téhle party platí přesně to, že nevydává alba každý rok, ale když se k tomu odhodlá, tak to opravdu stojí za to. A že už hrají let!

Od syrových začátků v demo podobě na konci 90. let a prvního, velmi povedeného alba Toreador (2002), ze kterého stále na koncertech zní šlágry jako Amsterdam nebo Oceány, ušel OPTIMIK notný kus cesty. Sestava na pár obměn zůstala stejná, energický drajv skupiny aktuálně sytí kytarové riffy Ondry Poura a Martina Klekího, které harmonicky doplňuje rytmika Radim Kosťun na basu a David Konrád na bicí. Nad všemi se klene mimořádný vokál Víta Svobody, jehož emoce jsou výborně slyšet jak v dynamických, tak i v pomalejších písních. 

V roce 2010 nahrála skupina další album Pomníček, které ale oficiálně nikdy nevyšlo. Pomníček obsahuje pestré rockové songy, v čele s nadupanou kytarovkou Zdrhám za tebou, výraznou, akordeonem okořeněnou hymnou Námořník, anebo progresivní Mít a držet, kde se dokonce objevily i zajímavé nástroje jako housle. Dovolím si říci, že tuto desku by mělo tuzemské rockové podhoubí rozhodně pustit do éteru!

Nedlouho po Pomníčku odešel původní kytarista Pavel Krchov a kapela si dala na nějakou dobu pauzu. Vrátila se v nové sestavě s Ivanem Škodou, který obstaral kytarové party, a s Radimem Kosťunem, který se chopil basy. A Klekí, původní basák, od té doby obohacuje zvuk kapely akustickou kytarou. Kapela se, co se dalšího alba týče, pár posledních let nacházela ve zdánlivé hibernaci, ale ve skutečnosti makala na nových věcech. Také byla vskutku prvá, která nakopla místní rockové dění po letošní první covidové vlně, když se naživo ukázala v Chotovicích už v květnu. Další letní koncerty následovaly, vzpomeňme vynikající sosnovské slavnosti, benefici pro nemocnici u českolipského Kauflandu, či Pivní slavnosti v Žandově. Vrcholem sezóny byl živelný set v rámci tradičního zářijového festivalu ROCK for ZUŠ na vodnímhradě, kde se OPTIMIK zaskvěl ve společnosti železnobrodských F. A. KING nebo libereckých IMAGINÁRIUM. Již na této akci zazněly novinkové skladby Slunce nebo Bang, které se mají objevit na avizovaném albu nazvaném Tour de Bor.

Kapela před nedávnem spustila crowdfundingovou kampaň, aby vysněné CD mohlo spatřit světlo světa. Kdo OPTIMIK zná, asi nebude váhat, ostatním příznivcům kvalitní hudby doporučuji poslouchat alespoň zde sdílené skladby, které opravdu stojí za to. Pokud je vám tedy tvorba rockových bardů z Nového Boru sympatická, neváhejte a projekt podpořte na tomto odkaze: https://www.hithit.com/cs/project/8939/optimik-tour-de-bor 

Po hudební stránce už skupina lehce poodhalila současný zvuk, když vypustila na https://bandzone.cz/optimik první hudební ukázky z novinky: Slunce, Nový Bor a Bang. Už první z nich, lahodně šlapavá skladba Slunce, ke které kapela udělala nenáročný klip a uvolnila zkraje dubna na Youtube, je skvěle chytlavou melodickou písní, kterou si člověk oblíbí už po prvním poslechu. Krásná a živá tutovka zároveň! Druhý song, patriotsky nazvaný Nový Bor, má výřečný text, příjemně retro ozvuky 70. let, ale především špičkové kytarové sólo. A do třetice rychlou Bang, která už zazněla naživo jako pořádný kytarový nářez, nádherně koření akustická kytara a v pozadí klávesy. A málem bych zapomněl na excelentní Konyho bicí, ty rozhodně nelze přeslechnout!

Skutečně reprezentativní výběr tří rozmanitých skladeb vzbuzuje opravdu vysoké očekávání. Pokud má OPTIMIK v rukávu další chytlavé hity jako tyto, tak půjde o rockovou desku roku!

I-noviny samozřejmě budou nadále informovat o vydání alba, nebude chybět brzký rozhovor, recenze Tour de Bor a další zajímavé postřehy kolem kapely!

alt
alt
alt
alt
Nahoru