Dnes je 28. 09. 2024
svátek má Václav,Den české státnosti

Je srovnáno! Vinohrady ve druhém utkání nestačily

Jako den a noc. Zcela rozdílný výkon předvedli českolipští florbalisté ve dvou víkendových zápasech. Jestliže v sobotu se na hřišti hledali a nervozita je svazovala k bídnému výkonu, nedělní výkon byl zcela odlišný. FBC předvedlo fyzický florbal na pokraji svých možností a díky skvělému nástupu v první třetině de facto rozhodlo celé utkání.

Brzdy CZ do prvního utkání nevstoupily tou správnou nohou, prohrály 4:7 a první bod tak svítí na straně pražského soupeře, který potvrdil, že si na FBC dlouhodobě věří. Zápas rozhodl začátek druhé třetiny, kdy SKV ukázalo svojí palební sílu a de facto rozhodlo první semifinále. Utkání ve skvělé atmosféře téměř čtyřech stovek diváků řídil jeden z nejlepších světových rozhodcovských párů, Černý-Janoušek.

FBC Brzdy CZ Česká Lípa – TJ Sokol Královské Vinohrady 4:7 (1:0, 1:5, 2:2)
Utkání odstartovalo ve znamení velké opatrnosti, ani jeden tým se nehnal do útoku a víceméně čekal, s čím přijde ten druhý. Již od začátku však bylo jasné, že Vinohrady budou hrát častěji s míčkem na holi a potvrdí fakt, že jsou asi nejlépe technicky vybaveným týmem v lize. Kvalitní obrana dovolila v první třetině jen jednu branku, volný úder České Lípy zakončil ze středu Novák a poslal Lípu poprvé a naposledy do vedení. Na konci třetiny ještě oba týmy zahrozily, ale vše skočilo na pozorných gólmanech.

O přestávce patrně kabinu Vinohrad navštívil dopingový mág doktor Fuentes a SKV předvedlo skvělou druhou třetinu a pěti brankami v podstatě rozhodlo celé utkání. Góly začaly padat hned od začátku, při třetím střídání si Dolejš nepohrdnul uvolněným prostorem u českolipské střídačky a střelou na první tyč srovnal na 1:1. Za půl minuty bylo ještě hůře, Králík vymíchal celý útok a přesnou střelou nad nohu nedal Ponomarevovi šanci, 1:2. Zvednout se mohla Lípa díky nabídnuté přesilové hře, s tou však naložila prachbídně a dál pozorovala koncert Sokolíků. Třetí branku na sebe vzal Svoboda, vytáhlý útočník, podobně jako Králík, udělal z hráčů Lípy statisty a nechytatelnou střelou k tyči zvýšil na 1:3. Aby toho nebylo málo, tak čtvrtá branka padla tradiční českolipskou děravou zdí, Rossi využil rozestoupených bloků a přes clonu opět na první tyč, 1:4. Jiskřičku naděje vykřesal Slaný, utěšená střela z půlky skončila v šibenici a trochu zvednul náladu českolipským fanouškům. Smutnit však mohli opět o pár minut déle a byl u toho kdo jiný než Smutný. Ten si drze došel pro nekompromisní dorážku po střele Houry a Vinohrady byly opět na koni, 2:5.

Poslední část již byla ze strany Lípy o zvýšeném riziku a ačkoliv domácí dřeli, výsledkově jim to moc platné nebylo. Na 3:5 sice snížil Slaný, když zametl Vnukovu nabídku vzduchem do vinohradské branky, ale na druhé straně se opět prosadil Smutný střelou z otočky, 3:6. Pražané ještě dali Lípě možnost dvou přesilových her, první domácí neproměnili, druhá již byla úspěšná, Slaný rychle rozehrál na Procházku, který mířil tradičně do šibenice, 4:6. Závěrečná power play i přes velký tlak Lípy dobře nedopadla a Vinohrady upravily zásluhou Linharta konečné skóre dalekonosným náhozem do prázdné klece, 4:7.

branky (asistence): 13:15 Jakub Novák (Milan Tichý), 33:27 Štěpán Slaný (Milan Tichý), 44:35 Štěpán Slaný (Radovan Vnuk), 55:41 Petr Procházka (Štěpán Slaný) - 21:47 Michal Dolejš (Martin Rossi), 22:13 Jan Králík (Stanislav Zezulka), 32:09 Jan Svoboda (Michal Dolejš), 32:53 Martin Rossi (Michal Dolejš), 36:01 Michal Smutný (Ondřej Houra), 49:44 Michal Smutný (Lukáš Gregor), 56:29 Jan Linhart (Zbyněk Stuchlík)

FBC BRZDY CZ Česká Lípa – Sokol Královské Vinohrady 8:5 (4:0, 2:1, 1:4)
Domácí trenéři ve druhém utkání překopali sestavu a na Vinohrady připravili checking line ve složení Procházka, Marhan, Slaný a byla to především ona, která se starala o rozruch před vinohradskou brankou. Nátlakový florbal přinesl ovoce již v páté minutě, Slaný si vyjel z rohu a pomocí teče našel před prázdnou brankou Marhana, který nekompromisně uklízel, 1:0. Za další minutu to bylo již o dvě branky, Vnukovu táhlou střelu brankář jen vyrazil a Marhan předvedl podobnou práci jako při první brankové akci, 2:0. FBC i přes pár mezírek v obraně tlačilo soupeře k dalším chybám, které čím dál více zaváněly dalším navýšením skóre. Změna přišla v desáté minutě, faul v brankovišti potrestal proměněným trestným střílením Slaný a poslal Lípu do tříbrankového vedení! Právě Slaný pokaždé při svém střídání hodně tlačil na pilu, což nakonec vygradovalo vyloučením a Slaný musel na dvě minuty vychladnout na trestné. Zodpovědně ubráněné oslabení však SKV krev do žil nevlilo a FBC se opět mohlo soustředit na útočné manévry. Z dalšího velkého závaru vytěžil branku Tichý, ten si seběhl na vypadnutý míček ze souboje a nechytatelně ho pověsil nad rameno Weisgarbera, 4:0! Na konci třetiny mohla ještě Lípa navýšit v přesilové hře, velké šance Slaného a Motejzík však brankou neskončily a do kabin se šlo na stavu 4:0.

I nástup do druhé části se podobal prvnímu dějství, několik velkých šancí nakonec skončilo vyloučením Gregora a přesilovkové komando trestalo, Motejzík našel v brankovišti Procházku a rázem to bylo o pět branek! O pár střídání později se protáhl Vnuk kolem mantinelu, narýsoval jednou rukou na Nováka, který si v podobné pozici umí poradit, tzv. „podparkeťák“ vyhnal Weisgarbera z branky a nastoupit musel Mrkos, 6:0. Sedmou branku přidal v polovině utkání Tichý, výjezd do středu hřiště zakončil pod víko a Mrkos musel po pár minutách na hřišti lovit míček poprvé z branky, 7:0. Plamínek naděje nakonec na straně Vinohrad zapálil Králík, který nikým nehlídán zakončoval krásný kros Rossiho, 7:1.

V poslední třetině již domácím viditelně ubývaly síly a menší aktivita umožňovala hostům postupně stahovat vypracovaný náskok FBC. Hned na začátku třetiny se prosadili hosté z volného úderu, Lanc doslova vymetl šibenici v domácí brance a Vinohrady začínaly cítit, že zvrat tohoto utkání není tak nereálný jak se zdálo. Česká Lípa si však připravila kvalitní desetiminutovku, kdy soupeři nesvolila k většímu ohrožení branky a další snížení přišlo až sedm minut před koncem, hosté využili volného úderu, vyměnili brankáře za šestého hráče a početní výhodu zužitkoval Svoboda, 7:3. Mezírku v power play však poté našel Slaný, který basebalově nastřelil míček do útočného pásma, kde ho Merlíček uklízel do prázdné branky, 8:3. Na konci utkání ještě přišlo vyloučení Slaného a dvě branky SKV, první znamenala proměnění zmíněného trestu a jako poslední uzavřel skóre Motejzík, když si nešťastně ztečoval střelu Zezulky do vlastní branky. Ani kosmetická úprava výsledku v poslední pětiminutovce neubrala na radosti z vydřeného bodu a srovnání série na 1:1.

branky (asistence): 04:27 David Marhan (Štěpán Slaný), 05:51 David Marhan (Radovan Vnuk), 09:52 Štěpán Slaný, 15:41 Milan Tichý, 25:56 Petr Procházka (Štěpán Motejzík), 26:11 Jakub Novák (Radovan Vnuk), 31:22 Milan Tichý (Jakub Karel), 54:43 Jan Merlíček (Štěpán Slaný) - 35:34 Jan Králík (Martin Rossi), 42:24 Lukáš Lanc (Jan Svoboda), 52:43 Jan Svoboda (Jan Linhart), 58:47 Jan Svoboda (Michal Dolejš), 58:56 Stanislav Zezulka (Jan Králík)

Foto ze sobotního zápasu: Vít Černý