Volební deník (3 - Defenestrace 2010 po Liberecku)

Verze pro tisk |

Jaroslav Cimrman prostřednictvím jaderného fyzika a publicisty Františka Janoucha vyzval Čechy, aby kroužkovali na svých volebních lístcích poslední čtyři kandidáty. Jak by tato iniciativa nejspíš dopadla v Libereckém kraji?


František Janouch si zaregistroval doménu http://www.defenestrace2010.cz/. Tam se dočtete více podrobností. Pro líné jen stručně shrnu. Pokud chcete prosadit skutečnou změnu v parlamentních lavicích, tedy vyházet z nich všechny ty dinosaury, krokodýly i malé ještěrky, kroužkujte na svých volebních lístcích poslední čtyři kandidáty (více ze zákona nejde). Pokud tito získají aspoň pět procent hlasů, přeskočí lídry (poslance, ministry, předsedy, trafikanty).
Pro voliče z větších krajů přidává ještě doplněk: "A to není vše! Volební dny jsou dva. Radíme tedy voličům v krajích, kde očekávaný počet mandátů velkých stran je více než 4, aby se rozdělili. Ti, kteří půjdou volit v pátek, ať zakroužkují poslední 4 kandidáty. Voliči, kteří půjdou volit v sobotu, zakroužkují 5., 6., 7. a 8. kandidáta od konce. Tím vznikne možnost vyřadit 4 až 8 předních politiků z jakékoliv strany!"
V našem kraji se nemusíme rozptylovat, protože žádná strana z Libereckého kraje nebude mít (snad) více než čtyři poslance.
Nechce se mi takto v noci moc přemýšlet, takže moc nekalkuluji a uvažuji, že to dopadne následovně: Na konci května bude hezky, pravicoví voliči vyrazí mimo Lípu či Bor, prvovoliči z řad studentů budou vyspávat po úspěšně složených maturitách, zatímco milovníci levice disciplinovaně zamíří k volebním urnám.
Čtyři mandáty tak uloví sociální demokracie, dva občanští demokraté, po jednom komunisté a TOP 09.

Předpokládám, že všichni, kdo výzvu vyslechnou, zatrhnou toho posledního, pak si vzpomenou na někoho z rodiny či mediální osobnost, zkrátka, že disciplína nebude až tak stoprocentní. 
A toto jsou naši budoucí poslanci:
Marie Pavlová (66 let), důchodkyně
Jaroslav Podzimek (53 let), člen Rady Libereckého kraje pro zemědělství a životní prostředí
Olga Lusková (54 let), technička, členka výboru krajského zastupitelstva
Jana Dohnalová (43 let), stavební technička, místopředsedkyně ODS v Semilech
Martin Vágner (38 let), systémový specialista, místopředseda ODS v Rychnově u Jablonce
Milan Mašek (57 let), technik, který mimo jiné v komunistických Haló novinách vyzývá k dalšímu zvonění klíči
Jan Farský (30 let), starosta Semil

Když nad tím uvažuji, tak výsledek nevypadá úplně špatně. Nezasvěceným se sice může zdát, že voliči ČSSD si mnoho nepomohli, ale když si uvědomíme, že v popředí jejich kandidátky je gigantosaurus Kraus s plácalem a bývalým skokanem Plocem, je to teda sakra změna. ODS nasadila lidi, kteří mají zásluhy v regionech (ale pro mě z dálky jsou dost nečitelní). S komunistou nebudu ztrácet čas. O starostovi Semil mám v podstatě dobré zprávy od bývalého spolužáka, který je s ním díky své funkci v kontaktu.
Nechci nápad zavrhovat tak, jako jsem to dělal, než jsem si kandidátky prohlédl, ale stejně nevěřím v disciplinovanost voličů. Tudíž mi nezbude, než si hlavu nakonec přece jen namáhat. A co vy? Bude se někdo z vás radami velikána Járy da Cimrmana řídit?

Nahoru